top of page

רחצת תינוקות באופן טבעי

איך נדאג ונוודא שילדנו זוכים לטיפול הכי טוב ובריא עבורם?

שלב הניובורן - לאחר הלידה עור התינוק רגיש מאוד ודורש התערבות מינימלית. הרבה תינוקות נולדים עם ציפוי לבן שנקרא ורניקס אשר מגן על העור שלהם מפני חשיפה מתמדת לנוזלי מי השפיר ברחם. מחקרים מצאו שהתרכובת הייחודית של הורניקס אופיינית רק לבני אדם ומכילה אחוזים גדולים של מים, חומצות אמינו, תרכובות אנטיבקטריאליות, נוגדי חמצון וחלבונים ייחודיים אותם ניתן למצא רק בורניקס ולא באף תרכובת ביולוגית אחרת. במקום להסיר את שכבת הורניקס, אני ממליצה להמנע מניגוב ומרחיצת התינוק בימים הראשונים לאחר הלידה, ולעסות אותה פנימה לתוך עור התינוק.אם בכל זאת יש צורך לשטוף את התינוק אני ממליצה לשטוף אותו רק במים ללא סבון. מכיוון שהורניקס הוא שומני מאוד גם בשטיפה של מים תישאר עדיין שכבת הגנה דקה על עורו של התינוק. רוב הורניקס ייספג ב24 שעות הראשונות לאחר הלידה, אך רק לאחר כ6 ימים ייספג במלואו, זאת כמובן במידה ולא רחצתם את התינוק עם סבון.

כשהם קצת גדלים-

לפני שאפרט לגבי איך לטפל בעור הילוד חשוב להבין שכל מה שאנחנו מתוכנתים להאמין בו לגבי טיפוח העור מגיע מתעשייה של מיליוני דולרים, האמת היא שעור התינוק זקוק להתערבות מינימלית, כמה שפחות סבונים, שמפו, וקרמים. העור של התינוק מושלם וככל שנשמור עליו נקי וטהור יותר כך הוא ישמר ויהיה בריא יותר. מרבית מוצרי הטיפוח שנמצאים בשימוש במיינסטרים מכילים מספר רב של חומרים רעילים אשר נספגים דרך העור ועלולים להזיק לתינוק. האפשרות הטובה ביותר היא להשתמש ברחצת התינוק רק במרכיבים טבעיים, מזינים, ואכילים, כגון שמנים לא מזוככים בכבישה קרה (זית, שקדים מתוקים, קוקוס) וסבון ללא ריח או עם ריח עדין של שמן אתרי לבנדר.

עם תינוקות אני נוהגת לפי החוק שלפיו חומר של אשים אותו בפה, לא אשתמש בו על עורו של התינוק, אולי לא יהיה לתינוק ריח אופייני של סבון תינוקות אבל הוא יהיה בריא יותר בטווח הארוך, וזה כל מה שחשוב. עם הזמן וכשמתרגלים לריחות הטבעיים הריחות הכימיים מריחים חזקים מאוד ונהפכים למאוד לא נעימים.

כל עוד תינוק אינו זוחל ואוכל אוכל מוצק רמת הלכלוך שלו קטנה מאוד. בשלב זה אני נוהגת למלא אמבט ולהוסיף לו כמה טיפות של שמן שקדים או קוקוס ושתיים או שלוש טיפות של שמן אתרי לבנדר, באמת שאין צורך ביותר מכך.

כשהתינוק שלנו גדל והלכלוך נהיה קצת יותר רציני -

בשלב הזה אפשר להתחיל לרחוץ עם סבון אך חשוב שזה יהיה סבון טבעי לחלוטין וללא רכיבים מסוכנים.

אלו החומרים שכדאי להתרחק מהם:

טלק- חומר חשוד כמסרטן.

SLS- Sodium Lauryl Sulfate מדובר בחומר ניקוי היוצר קצף רב וזו אחת הסיבות שהוא משולב במוצרים קוסמטיים כדוגמת שמפו וסבון נוזלי. חומר נמצא כבר שנים בשימוש הרחב בתעשיית המוסכים והרכב ובעל בעל תכונות לפירוק שמן ולכלוך ומאפשר שטיפה וניקוי. מחקרים שנעשו עם השנים הראו שכאשר רכיב זה בא במדע עם העור הוא עלול ליצור גירוי ודלקות עור שונות.

פרופילן גליקול - חומר כימי משפר חדירה שנספג בקלות על ידי העור ועשוי להיות מסרטן. פרופילן גליקול משמש נוזל אני קרח במטוסים, ובכל זאת הוא נמצא לעתים קרובות במגבונים שנמצאים במגע רב עם עור התינוק. חפשו פוליאתילן גליקול (PEG) ופוליפרופילן גליקול (PPG) על תוויות.דיאוקסין 1,4 - חומר שנמצא כמסרטן. בעל נדיפות גבוהה ונספג בקלות בעור, תעלת האף והכבד נמצאו כפגיעים ביותר. במחקרים שנעשו נמצא כי 57 אחוזים של סבוני תינוקות מזוהמים עם החומר. למרות שאף פעם לא יופיע כמרכיב ברשימת המרכיבים, לעתים קרובות נוכח במוצרי יופי בתור חומר מזהם או שנוצר לאחר שנוצרת "תחמוצת אתילן" כאשר קרצינוגן (חומר מסרטן) מתווסף לכימיקלים אחרים כדי להפוך אותם פחות קשים (בשפתונים למשל). במידה ורואים ברשימת המרכיבים את האותיות eth, זה אינדיקטור של נוכחות של 1,4-דיאוקסין. יש להימנע מ- polyethylene, polyethylene glycol, sodium laureth sulfate, ceteareth, oleth, oxynol, -xynol, and PEG.

שמן מינרלי או שמן תינוקות שהוא שמן מינרלי מעורבב עם ניחוח. שמן מינרלי הוא תוצר לוואי זול של עיבוד נפט ועוטף את העור כמו פלסטיק מה שמעכב את היכולת הטבעית של העור לשחרר רעלים לנשום.

פרבנים – פרבנים משמשים כחומרים משמרים בדאודורנטים, סבונים, קרמים ושאר מוצרי הטיפוח. על גב המוצרים, ברשימת המרכיבים, תוכלו למצוא אותם תחת משפחת חומרים זו הכוללת: מתיל, אתיל ופרופיל-פרבן, (methyl, ethyl, propyl paraben). בשנים האחרונות גוברת המודעות גם במערכת המדעית מהסיכון שבשימוש בחומרים אלו בעיקר במוצרי טיפוח המיועדים לשימוש יומיומי. בתקופה האחרונה פורסמו עשרות מחקרים על נושא הרעילות והשפעת חומרים אלו וישנם יותר ויותר מאמרים הקושרים חומרים אלו למחלות קשות כסרטן ובעיקר לסרטן השד.

לסיכום, מומלץ תמיד לבדוק טוב את החומרים שנמצאים בסביבתנו ובעיקר בסביבת ילדנו הקטנים אשר גופם עדין ושברירי ורגיש מאוד לכימיקלים.

Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Basic Square
bottom of page